Ekonomija | Strane direktne investicije i ekonomski razvoj
209
page-template-default,page,page-id-209,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

Strane direktne investicije i ekonomski razvoj

Studijski program: Organizacija poslovanja i menadžment konsalting; Upravljanje projektima i investicijama

Vrsta i nivo studija: Master akademske studije

Nastavnici: Kragulj P. Dragana, Jednak J. Sandra

Status predmeta: izborni

Broj ESPB: 6

Cilj predmeta

Izučavanje međuzavisnosti stranih direktnih investicija i ekonomskog razvoja. Sagledavanje uticaja ekonomskog i poslovnog okruženja na privlačenje stranih direktnih investicija, kao i uticaj stranih direktnih investicija na razvoj regiona i privrede.

Ishod predmeta

Razumevanje efekata stranih direktnih investicija na privredni razvoj i poslovanje preduzeća. Kreiranje poslovnog okruženja i stvaranje realnih mogućnosti za privlačenje međunarodnog kapitala, tehnologije i znanja  zbog  njihovog uticaja na ekonomski rast i razvoj.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Uvod; Teorija i vrste međunarodnog kretanja kapitala. Istorija međunarodnog kretanja kapitala; Oblici i vrste međunarodnog kretanja kapitala; Globalizacija; Multinacionalne kompanije;  Teorije i vrste SDI. Definisanje SDI; Teorije SDI; Oblici i vrste SDI;  Značaj i efekti SDI za domicilnu zemlju; Značaj i efekti SDI za investitore; Uticaj SDI na zaposlenost, BDP, inflacija i ostale makroekonomske veličine; Uticaj SDI  na preformanse preduzeća; SDI i platni bilans; SDI i ekonomski razvoj. Definisanje ekonomskog rasta i razvoja; Ekonomsko, poslovno i političko okruženje; Vrste rizika i rizik investiranja u domicilnu zemlju; Međunarodni poreski sistem – porez na profit, kapital, robe i usluge i ostali porezi u domicilnoj zemlji i zemlji investitora; Struktura i troškovi investiranja; SDI i regionalni ekonomski razvoj. Koncentracija i uticaj SDI na regionalni razvoj. SDI i ekonomski razvoj Centralnoistočne Evrope;  SDI i ekonomski razvoj Jugoistočne Evrope;  SDI i ekonomski razvoj Srbije.

Praktična nastava:

Časovi vežbi prate metodske jedinice predavanja.

Literatura

1.   Kragulj,  D., Ekonomija – Osnovi mikroekonomske i makroekonomske analize,  izdanje autora, Beograd,  2023. (odabrana poglavlja)

2.   Krugman, Obstfeld, Međunarodna ekonomija, Data Status, 2009. (odabrana poglavlja)

3.   Todoro, M.P., Smith S.C, Economic Development, Addison-Wesley,2015. (odabrana poglavlja)